Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společenský podvečer 7.listopadu 2011

19. 11. 2011

 

SPOLEČENSKÝ PODVEČER K 94.VÝROČÍ

VELKÉ ŘÍJNOVÉ SOCIALISTICKÉ REVOLUCE.

 

 

           V zasedací místnosti OV KSČM Zlín se v pondělí 7 listopadu 2011 v odpoledních hodinách z iniciativy Česko-ruské společnosti a MěV KSČM  Zlín sešlo shromáždění,které si připomenulo významný den Ruska a Mezinárodního komunistického a dělnického hnutí -Velké říjnové socialistické revoluce v Rusku. Tato vypukla právě před 94 léty v Petrohradě,kolébce ruského revolučního hnutí pod vedením bolševiků a osobně Vladimíra Iljiče Lenina,aby svrhla prozatímní vládu Kerenského a přeměnila národní a demokratickou revoluci z února 1917 v revoluci socialistickou.

           Předsedkyně Městské rady Česko ruské společnosti s. Eva Kuběnová přivítala všechny přítomné,vyjádřila poděkování dlouholetému předsedovi krajské rady této společnosti s. Františku Burešovi za jeho dlouholeté působení ve prospěch přátelství mezi národy východu a námi a představila nově zvoleného předsedu krajské rady s. Josefa Nesvadbu. S malým kulturním programem oslovila shromážděné s. Anička Vodehnalová . Zazněla báseň od Františka Halase- 7.listopad a Chvála říjnové revoluce -od Stanislava Kostky Neumanna.

             O historickém významu Ruska a velkého října hovořil s. Josef Nesvadba. Připomenul důvody a historické souvislosti toho, proč došlo k revoluci právě v Rusku. Poukázal na důvody rozpadu Sovětského svazu,ale také na důvody úspěchu myšlenky socialismu a významná výročí,které se k této zemi právě letos vážou a to 50 výročí letu Jurije Gagarina do kosmu,70 výročí napadení SSSR fašistickým Německem a právě porážky fašistických armád pod Moskvou .Hovořil také o současném Rusku, které se nachází před volbami -4. Prosince proběhnou volby do Ruské dumy-parlamentu a potom i prezidenta Ruska.

            Po posezení u šálku dobrého čaje a  kávy a dalšího připraveného občerstvení se  přítomní  seznámili jednak s výstavkou knih a tištěných presentací pojících se k VŘSR a Rusku a také s videoukázkami sovětských a ruských filmů a dokumentů. Byly promítnuty šoty z ruských měst-Petrohradu,Moskvy i družební Voroněže, Vitebska  v Bělorusku,tak jak vypadají dnes. Zaujaly i  historické záběry z obleženého Leningradu,bojů ve Stalingradě,proslov V. I Lenina k Petrohradským dělníkům a další. Byla představena také nově zřízená web stránka Česko ruské společnosti Zlín na adrese www.crspolzlin.estranky.cz.

            Kdo přišel jistě nelitoval vynaloženého času na toto setkání. Výbor  společnosti  připravuje i další podobné akce a  uvítá Vaši podporu pro jejich konání. Chce presentovat některé ruské a sovětské filmy a dokumenty,které má k dispozici a zve Vás i na tradiční posezení u samovaru dne 29. prosince .Prosíme také všechny pamětníky někdejší družební spolupráce mezi ČSSR a SSSR i ty co udržují vztahy s přáteli v zemích Východu,aby se na nás obrátili se svými vzpomínkami,fotografiemi či předměty. Děkujeme,pomůžete tím dobré věci .