Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po stopách památníkú a památníčků padlých ve druhé světové válce

Po stopách památníků a památníčků padlých

 ve 2.světové válce

   Již tradičně každý rok navštěvujeme s naší pobočkou Česko-Ruské společnosti Zlín s květinami památníčky a hroby jak našich spoluobčanů,tak padlých vojáků a partyzánů v našem zlínském okrese a kraji. Letos u přílůežitosti oslav 70.výročí konce druhé světové války převzal nad naší aktivitou záštitu osobně hejtman Zlínského kraje pan MVDr. Stanislav Mišák,kterému děkujeme za výraz jeho osobní podpory v usílí o připomenutí našich hrdinů,vojaků a partyzánů a zavražděných spoluobčanů v době národní nesvobody v letech 1939 až 1945.Zlínskému kraji patří poděkování za podporu formou účelové dotace.

Naše akce zahájíme 19.dubna tohoto roku u příležitosti Pietního shromáždění na Ploštině. Dne 30.dubna t.r se od 15.00 hodin sejdeme v kinosále Průmyslových staveb Na slavnostním shromáždění občanů v předvečer osvobození města Zlína slavnou Rudou armádou ,kde vystoupí historik a poslanec Poslanecké sněmovny České republiky PhDr. Miroslav Grebeníček Csc,kde vzpomene historických milníků druhé světové války.

Dne 1.května 2015 v 9.00 hodin proběhne za naší podpory a učasti Položení věnců u Pomníku padlých ve Zlíně v parku Komenského  .

2. května v dopoledních hodinách provedeme návštěvu a položení kytic u pomníčků na Vsetínsku v obcích Zubří,Dolní Bečva,prostřední Bečva a Horní Bečva a na vrchu Martiňák.

V den státního svátku 8.května navštívíme s naší štafetou řadu měst a obcí v okrese Zlín : Tlumačov,Napajedla,Pohořelice,Komárov,Bohuslavice u Zlína,Ludkovice,Biskupice,Hřivínův Ujezd,Vizovicehřbitov,Vizovice-Barák,Slavičín,Kašava,Držková,Hvozdná,Ujezd u Valašských Klobouk,Jaroslavice u Zlína. Všude tam zanecháme kytice květů se stuhami jako výraz vděčnosti těm co padli a zemřeli za naši národní svobodu. Zúčastníme se také dalších pietních aktů ,kde budeme jako společnost pozváni jako v Otrokovicích,Kroměříži,Vsetíně ,Salaši.

Závrem naší aktivity bude již tradiční shromáždění u příležitosti konce války a osvobození v obci Žlutava,kde spolu s místními občany a pod záštitou starosty obce Žlutava Ing.Stanislava Koláře,které proběhne 10 května 2015 u pomníčku paraskupiny Bohuš za místním Kamenolomen.Zde také bude slavnostníkřest publikace O lidech statečných ,která je připomínkou působení rozvědné skupiny Bohuš jež zde působila na sklonku války za podpory a pomocí místních občanů.

    Jde nám spolu s ostaními partnery o důstojmé připomenutí našeho národního boje za svobodu v době druhé světové války a také obětí našich a našich spojenců,partyzánů a vojáků spojeneckých vojsk-rudoarmějců,amerických a anglických letců,příslušníků Rumůnské armády

 a příslušníků čs.zahraniční armády,kteří položili své životy v našem kraji.

 

Josef Nesvadba ,předseda Krajské rady Česko-Ruská společnost Zlín


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář